pondělí 13. listopadu 2017

Létání s drony mi připadalo jako závody z Hvězdných válek

8. listopadu 2017 byl publikován na portálu "elektrina.czrozhovor s pilotem týmu Rotorama Janem Mittnerem. Plné znění záznamu rozhovoru najdete na adrese:
https://www.elektrina.cz/jan-mittner-z-tymu-rotorama-vypravel-o-drone-racingu
Cituji z úvodu textu:
LJana Mittnera drone racing neboli závodění s drony od prvního letu úplně pohltilo. Nejenom, že založil firmu, která prodává komponenty do závodních dronů, ale také létá ve špičkovém drone racingovém týmu Rotorama. Ten se aktuálně drží ve vedení evropské soutěže Drone Champions League. Prozradil nám, jak piloti v závodech taktizují i proč proti sobě mohou závodit malí školáci i 70letí dědové."
V textu rozhovoru Jan Mittner odpovídá na následující otázky:
- Jak jste se dostal k dronu racingu?
".....asi před 3 lety viděl videa, kde lidé létali už s hodně malými multikoptérami a řídili je skrz obraz sledovaný na monitorech nebo díky videobrýlím. ... Úplně mě to nadchlo, takže jsem to chtěl taky zkusit."
"Dva a půl roku zpátky jsem poskládal svůj první závodní dron. ... Míra zábavy, kterou závodní drony poskytují, je o tolik úrovní výš než třeba u RC letadel, že mě to naprosto pohltilo. Všiml jsem si, že se v létání zlepšuji a dostal jsem chuť se porovnat s ostatními. Díky tomu jsem začal i závodit."
- Je běžné, že si piloti skládají svoje drony, nebo si je spíš chodí kupovat?
- Kdo se závodění s drony nejčastěji věnuje?
- Zajímá vás, jak vypadá techno-poezie?
"Ano, chci techno-poezii vidět. ...Ne, radši chci vidět Černobyl z pohledu dronu."
- Musí si člověk při prvním letu se závodním dronem na něco zvykat?
- Mohou nějaké jiné aktivity pomoci pilotovi při pilování jeho techniky letu?
- Přichází věk dronů? 
- Mají mladší piloti výhodu oproti starším, protože řízení koptéry vyžaduje velmi rychlé reflexy?
- Kdo nejčastěji létá s drony všeho druhu? 
"U koptéry kontrolujete 4 osy naráz, náklon doleva/doprava, dopředu/dozadu, celkový tah motoru a ještě otáčení směrovkou. Abyste dokázali proletět obyčejnou hloupou zatáčkou, musíte ve všech čtyřech osách udělat nějaký pohyb s velkou přesností. Poměrně dlouho trvá, než se pilot naučí koordinovat své pohyby, aby koptéra dělala to, co on chce. Ovládání je tedy výrazně těžší než u ostatních dálkově řízených modelů."
- Je možné se drone racingem profesionálně živit?
- Jaké bylo nejzajímavější prostředí nebo místo, ve kterém jste závodil?
- Stává se během závodů či tréninků, že koptéra skončí někde, odkud už ji nedostanete?
- Vám se to někdy v začátcích stalo?
Cituji závěr článku:
- Kolik toho rozbijete třeba za rok?
"Hrozně záleží na tom, jakým způsobem pilot létá. Já nerad riskuji a létám hodně na jistotu, takže během tréninku nerozbiji prakticky nic, nebo mám jen velmi malé škody, pár zničených vrtulí a tak podobně.... Na závodech už se s většími škodami počítat musí, protože létáme v prostoru, kde jakákoli chyba nebo srážka s jinou koptérou znamená, že musíte stroj rozebrat takřka úplně. Nicméně, řada pilotů létá i během tréninku tak, že se snaží neustále posouvat riziko, a pak rozbíjejí své koptéry docela dost."

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.