sobota 11. listopadu 2017

Máte nový dron? Pozor, váží se k němu složitá pravidla

Článek vyšel 14. ledna 2017 na webu Blesk.cz
Plné znění najdete na adrese:
https://www.mobilmania.cz/clanky/mate-novy-dron-pozor-vazi-se-k-nemu-slozita-pravidla/sc-3-a-1337093/default.aspx
Cituji vybrané části textu článku:
"Drony jsou hit mezi profesionály i nadšenými amatéry. K létání s civilními drony se vztahuje složitá legislavita.
Potřebujete licenci? Víte, kde můžete létat?  
Rozmyslete, zda potřebujete licenci.
Dron proto spadá do kategorie bezpilotní systémy. Ty konkrétněji řeší předpis Ministerstva dopravy č. L 2 – pravidla létání v doplňku X.
U dronů určených pro rekreačně sportovní účely, tedy těch malých „ke hraní“, žádnou licenci nepotřebujete. Pokud ale se svým bezpilotním systémem plánujete komerční aktivitu – například fotografování a následný prodej fotek, nebo má dron váhu nad 20 kg, pak už ano. 
Kde s dronem létat
Na vlastním pozemku, někde na poli nebo na louce je vše v pořádku a nic nemusíte řešit. Ale jen v případě, že zde nebudou lidi. S drony se totiž nemůže létat nad hlavami třetích lidí a jejich majetkem. ....
Pojištění a jiné dodatky
U dronů platí, že jejich operátor na ně vždy musí vidět. Neměly by létat ve výšce nad 300 metrů. Co se týče dronů v interiérech, zde žádná právní úprava není, jelikož Úřad pro civilní letectví řeší jenom vzdušný prostor. .....
V noci a za tmy je používání dronů zakázané. Za škody způsobené drony zodpovídá jejich operátor. Bezpilotní systémy mohou být pro podobné případy pojištěny. Pokud vlastníte licenci, musíte platit povinné ručení. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.