pátek 22. prosince 2017

Úpravy fotografií - Photomatix Pro 6

Drony a fotografie patří neodmyslitelně k sobě. Téma úpravy fotografií, je proto předmětem pozornosti většiny pilotů dronů. Existují různé způsoby zpracování fotografií pořízených z kamery dronu. Mezi umělecky nejpřitažlivější patří zpracování t. zv. HDR fotografií
Pro uživatele, kteří nejsou obeznámeni s HDR, doporučuji k prostudování velmi pěkný a užitečný článek Josefa Krause, publikovaný na portálu "živě.cz". Text byl pořízen v roce 2011, což znamená, že nemohl postihnout nejnovější verzi, nicméně jeho obsah je převážně stále aktuální. Článek nese název: "Photomatix: Specialista na HDR fotografie".
Najdete ho na adrese:
https://www.zive.cz/clanky/photomatix-specialista-na-hdr-fotografie/sc-3-a-158218/default.aspx
Photomatix zatím nebyl lokaizován do češtiny, takže pečlivě připravená dokumentace je k dispozici v hlavních světových jazycích, především v angličtině.
Program Photomatix je na webu nabízen na adrese:
https://www.hdrsoft.com/index.html, kam se automaticky přepne, pokud zadáte nejsnadněji zapamatovatelnou adresu www.photomatix.com.
Každopádně  doporučuji věnovat pozornost uživatelské příručce, kterou najdete pod názvem "Photomatix Pro 6 - User Manual" na adrese:
https://www.hdrsoft.com/support/doc/PhotomatixPro6.0_UserManual_Win.pdf
Podrobné video, provázející procesem instalace a užití programu najdete na adrese: https://youtu.be/lqNBWEQhHmE
Více tutoriálů je dostupných z adresy:
https://www.hdrsoft.com/resources/video.html
Verze Photomatix Pro 6 je zatím nejnovější. Co nová verze obsahuje, se dozvíte z následujících řádků, převzatých z originálu,  tedy v angličtině.
Nejdříve charakteristika programu:
Introduction
"Photomatix Pro works with photographs of the same scene taken under different exposure settings. These differently exposed images of the same scene are often called “bracketed” images in reference to the autobracketing exposure functions available on many camera models. 
Taking Photos for HDR
The shooting phase is essential for getting good results with Photomatix Pro. To photograph a high contrast scene, you need to take several exposures in order to capture information in both the highlights and the shadows of the scene. The exposures taken must properly cover the dynamic range of the scene, especially the shadows.
The number of photos you need depends on the scene. It also depends on the Exposure Value (EV) spacing separating the photos. If you take them in one-EV steps (e.g., -1, 0, +1 EV), you will need more photos than if you take them in two-EV steps (e.g., -2, 0, +2 EV).
We recommend shooting in two-EV steps whenever possible.
High contrast scenes can be grouped into roughly two types depending on their dynamic range.
The source photographs for HDR processing can be taken with digital or film-based cameras. The only requirement is that the exposure can be adjusted when taking pictures. If you use a film-based camera, you will need to scan the photographs into your computer before processing them."
A nyní co nového nejnovější šestá verze přináší:
New in Photomatix Pro 6
- More style choices for realistic results
A new HDR rendering method called Tone Balancer gives you more options for achieving a realistic look. It is well-suited to real estate and natural style landscapes.
- Refine your image with more control over color
With the new interactive brush tool, you can make color changes to just parts of the image by painting over those areas. You can also remove color casts, enhance skies, and adjust other image features by fine-tuning the saturation, hue, and brightness of individual colors.
- Avoid overdoing it
If you want a more realistic look, you can blend your original photo with the HDR rendered image. You can also use a brush to blend specific areas with the original photo, or one of the other photos from a bracketed set.
- Remove distortion from your photos
If the horizon isn't straight or vertical objects like buildings aren't vertical, you can quickly straighten your photo and fix perspective issues where lines don't look parallel when they should. These are particularly helpful features for architectural and landscape photographers.
- A more intuitive workflow
Whether you are working with a single image, or a bracketed set of photos, a more intuitive workflow makes it easier to load and choose images and proceed through to editing.
V češtině mnoho zdrojů, pojednávajících o nové verzi nenajdete, nicméně článek na portálu "pcworld.cz" může být přínosem. Článek najdete na adrese:  http://pcworld.cz/software/recenze-photomatix-pro-6-49570
Pro představu o programu jsem na svém portálu vystavil ukázku "vnitřností" programu a to formou SLIDESHOW. Najdete ji na adrese: www.akamonitor.cz/photomatix-pro6/.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.