pátek 9. února 2018

Systém na přesné měření radiace pomocí dronu

Deník PRÁVO 9. 2. 2018: "Systém na přesné měření radiace pomocí dronu představili ve čtvrtek v Třebíči experti ze společnosti NUVIA."
Problematika aplikace dronů pomalu, ale jistě, proniká i na stránky denního styku. PRÁVO se věnuje aplikaci dronu, kterou česká firma vyvinula jako první na světě.
Cituji vybrané části článku:"Bezpečný způsob identifikace zdroje radioaktivního záření se spolehlivými údaji může být pomocníkem vojáků, záchranářů, výzkumníků, ale i soukromých firem. Unikátní technologie, monitorovací systém Drones-G, vznikal pět let. 

" ...výhodou modulárního systému je i flexibilita - dá se sestavit podle potřeb konkrétního měření....
Dron BRUS (bezpilotní rotorový univerzální systém) vyvinul státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ). který na komplexu s firmou NUVIA spolupracoval.
Podle ředitele VTÚ Jiřího Protivy je přístroj schopen unést až osm kilogramů a létat je schopen 40 minut do vzdálenosti několika kilometrů. Oproti vrtulníku létá v nižších výškách a obsluha není vystavena riziku...."
"...Třebíčští vývojáři vyvinuli technologii, která dokáže pomocí speciálních algoritmů radiaci na povrchu zemč spočítat. Dokáže také za letu rozpoznat jednotlivé typy radionuklidů, což, je důležité pro rychlé rozhodování zásahového týmu. Naměřená data se operátorovi zobrazují on-li-ne na monitoru počítače a díky použití GPS se jednoduše přenesou do mapového podkladu."
Unikátní systém ... může být využit při sanaci lokalit po těžbě uranové rudy, v teritoriích, kde v minulosti operovaly vojenské jednotky, či na místech s výskytem historického odpadu, u nějž je riziko kontaminace. Mohou také pomoci odhalit nelegální transport radioaktivního nebo jaderného materiálu.

Třebíčská NUVIA .... v  oblasti monitorovacích systémů firma rozvíjí slibnou spolupráci i s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Společně s tamními vědci pracují na vývoji radiačního detekčního systému, který bude součástí záchranářského robota Morpheus.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.